| Pret: | 25.75 lei / sac cu TVA RON 25.75 |
| Cod produs: | AEbd10-3 | ||
| Producator: | Garden Services SRL Bucuresti | ||
| Relatii clienti: | 0758 088 202 | 0758 088 200 | 0722 676 638 |
| Email: | magazin@gardens.ro |
Bilele de argila expandata (granule decorative), sunt eficiente in mentinerea nivelului optim de umiditate pentru plante, cat si in eliberarea lenta a nutrienților, contribuind astfel la o hrana constanta si sanatoasa a plantelor.
Acestea reprezinta o solutie inovatoare pentru imbunatatirea conditiilor de crestere a plantelor in diferite medii, de la culturi in ghivece, pana la gradini si sere.
Argilă expandată – soluÈ›ia ideală pentru decor È™i funcÈ›ionalitate
Ambalată în saci de 50L, argila expandată este disponibilă sub formă de granule sau bile decorative cu dimensiuni de 8-20 mm. Acest material versatil este perfect pentru amenajări peisagistice, grădinărit, design interior È™i alte proiecte creative.
Ambalată în saci de 50L, argila expandată este simplu de utilizat pentru:
Consum estimat:
Un sac de 50L acoperă între 1.5 È™i 2 mp, în funcÈ›ie de grosimea stratului aplicat.
Alege argila expandată pentru un design natural È™i funcÈ›ional, aducând valoare estetică È™i eficiență proiectelor tale verzi!
Bilele de argila expandata pentru horticultura sunt obtinute prin expandarea argilei naturale la temperaturi inalte, rezultand o structura poroasa si usoara, avand numeroase beneficii pentru plante si anume:
1. Retentia apei: Structura poroasa a bilelor de argila expandata permite absorbtia si retinerea apei, asigurand un mediu de crestere constant hidratat pentru plante.
2. Aerarea radacinilor: Porii din structura argilei expandate faciliteaza circulatia aerului in sol, permitand o oxigenare optima a radacinilor plantelor.
3. Drenajul adecvat: Bilele de argila expandata ajuta la imbunatatirea drenajului solului, prevenind acumularea excesiva de apa in ghivece sau in mediul de cultivare.
4. Usurinta in manipulare: Fiind usoare si poroase, bilele de argila expandata sunt usor de manevrat si de utilizat in diverse medii de crestere, de la ghivece la gradini si sere.